Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

TVA Organics sorteert uien met Ellips True-AI technologie

Tholen - Het is een bewogen jaar geweest voor TVA Organics. Er was tegenslag – de brand van twee opslagloodsen en het kantoor vorige zomer ligt nog vers in het geheugen – maar ook daad- en veerkracht. In 2021 werd fors geïnvesteerd in verwerkingsmachines en vorig jaar stond deze uienteler uit de Flevopolder mee aan de basis van een nieuw ERP-systeem voor verwerkings- en handelsbedrijven: AGFadmin. Sinds een aantal maanden pronkt bovendien een gloednieuwe camerasorteerder in de verwerkingshal.

"Koprot en watervelontwikkeling worden probleemloos gedetecteerd door de Ellips True-AI technologie"

"Het is een compleet nieuwe lijn", zegt Joost Jonk van TVA Organics. Dit bedrijf, opgericht in 2015, is ontstaan uit een samenwerking in uien tussen teeltbedrijven Van Andel Bio en maatschap Twisk. Ze telen biologische en bio-dynamische uien. "Optisch sorteren was in 2021 al een wens. Maar we kozen ervoor te wachten tot de Ellips True-AI technologie verder ontwikkeld was. De gele en rode uien – dit is onze focus – zowel extern als intern te kunnen beoordelen is een must als je voor het hoogste segment in de supermarktbranche werkt. Het gaat erom continu dezelfde hoge kwaliteit te kunnen leveren."

Lokaliteit
De biologische en Demeter gecertificeerde uien van TVA Organics gaan niet zoals de gangbare uien in bulk naar alle uithoeken van de wereld, maar vooral naar gespecialiseerde bio-winkels en supermarktketens in Nederland en omliggende landen. "In bio is lokaliteit erg belangrijk", legt Joost uit. "We hebben veel verschillende klanten en die hebben elk hun eigen verpakkingswensen, tot biologisch afbreekbare netjes toe. Maar de kwaliteit moet top zijn, daarvoor hebben we dus een Elisam GranTorino, gemaakt in Italië, aangeschaft."

De keuze voor de technologie van Ellips is ingegeven door het feit dat deze sorteermachinebouwer ook zelf de cameratechniek in huis heeft. "Ellips is een specialist in optisch sorteren, ze bouwen geen machines met daarin optische technologie en software van een andere leverancier. Bovendien hadden we in de periode dat we actief op zoek gingen naar een sorteerlijn indrukwekkende dingen gezien van hun Ellips TrueSort-technologie. Deze sorteermachine detecteert koprot en Fusarium nauwkeurig door elke ui van verschillende kanten te bekijken en inwendig te scannen", aldus Joost.

Modulair uit te bouwen
De nieuwe lijn sorteert de gele en rode uien van TVA Organics, voor de sjalotten wordt nog steeds gebruik gemaakt van een schudsorteerder. "De sjalotten passen door hun specifieke vorm en maat niet op de cupjes. Ze vallen ertussendoor", legt Joost uit, die eraan toevoegt dat ze geopteerd hebben voor een lijn met vier sporen. "Dat is modulair uit te bouwen, maar op dit moment is de nieuwe capaciteit voldoende. Omdat de lijn nog maar pas in gebruik is en het nog enkele maanden zal duren voordat hij volledig getest is en alle mogelijkheden benut worden, zullen we pas later in het jaar beter zicht krijgen op wat de precieze capaciteit is. Toch denken we, wat het arbeidsvraagstuk betreft, in de cabine twee of drie krachten te kunnen uitsparen. En met onze Wevano automatische kistenlediger sparen we ook op de vloer een man uit."


Met de Wevano automatische kistenlediger wordt een man op de vloer uitgespaard

De klanten reageren alvast enthousiast, stelt Joost. "Je kunt de uien echt goed segmenteren. Het eerste doel is de bestaande klanten continu een betere en uniforme kwaliteit te garanderen, maar misschien opent deze investering ook deuren naar nieuwe klanten. Daar staan we zeker voor open", aldus de uienspecialist, die met TVA Organics de biologische uien van zowel Van Andel Bio en maatschap Twisk als van meerdere collega-telers in de Flevopolder, maar ook in het noorden en het zuiden van het land, opslaat, sorteert, verpakt en levert richting speciaalzaken en retail in Nederland en buurlanden. "Om een dergelijke machine aan te schaffen, heb je natuurlijk wel enige schaal nodig. Die hebben wij dankzij een ruim klantenbestand en een sterke samenwerking met andere telers", besluit Joost.

Dit artikel verscheen in vakblad Primeur, jaargang 39, editie 2.

Voor meer informatie:
TVA Organics
Winkelweg 21
3896 LH Zeewolde
036 522 8463
info@tvaorganics.nl
www.tvaorganics.nl